Loading...

Gülfem Saydan Sanver

Strateji Danışmanı


2000 yılında Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Sanver, 2004 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde “Siyasal İletişim” yüksek lisansı, 2012 yılında aynı üniversitede seçim kampanyaları üzerine doktora yaptı.

Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği’nden, Amerika’da siyaset iletişiminin Oscar’ı kabul edilen Pollie Ödülü’nü 2 kez (2015 ve 2020’de) kazandı, 2017’de Dünyanın En Başarılı 100 Stratejisti arasında gösterildi.

Türkiye’deki “Seçim Kampanyaları ve Siyasi Partilerin Karşılaştırmalı Seçim Stratejileri” üzerine yaptığı çalışma 2013 yılında A.N.R.T Yayınevi tarafından Fransa’da basılarak bu konuda Avrupa’da yayınlanan ilk kitap oldu. Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri üzerine yazdığı ikinci kitabı “La Communauté Interprétative” (Yorumlayan Topluluklar) 2014 yılında yine Fransa’da basıldı.

Çeşitli TV kanallarında ve internet gazetelerinde Türkiye’de siyaset ve seçim gündemi konularında analist olarak yorum yapan Sanver, kurucusu olduğu Element Strateji Ltd. Şti’nde siyasilere ve farklı kurumlara siyasal / stratejik iletişim danışmanlığı ve itibar yönetimi hizmeti vermeye devam ediyor.