Loading...

Toastmasters Türkiye


Üyelerinin hitabet ve liderlik yeteneklerini geliştirmeleri için eğitim ve uygulama olanakları sağlayan, Toastamsters International organizasyonunun Türkiye oluşumudur.

Toastmasters Türkiye şu an için 12 kulüpden oluşmaktadır. Kulüplerin beşi toplantılarını İngilizce, beşi Türkçe, biri çift dilde, biri de Arapça yapmaktadır. Aktif kulüplerimizin yedisi İstanbul, dördü Ankara, biri İzmir’de bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde Antalya, Bursa ve İzmit’de de kulüpler kurulmuştur. Yeni kulüp kurmak isteyenlere destek olmak üzere bir kulüp mntörlüğü sistemi mevcuttur.

 • Türkiye’de ilk Toastmasters kulübü, Ankara Toastmasters, 1996 yılında Ankara’da kurulmuştur.
 • Türkiye’deki ikinci, İstanbul’daki ilk kulüp, İstanbul Toastmasters, 2007 yılında kurulmuştur.
 • İlk Türkçe kulüp, İstanbul Türkçe Toastmasters, 2012 yılında İstanbul’da kurulmuştur.
 • İlk çift dilli ve katılım kısıtı olan kulüp, Ankara Kolejliler Toastmasters, 2018 yılında kurulmuştur. Ankara Koleji mezunlarına özeldir.
 • İzmir’deki ilk kulüp, İzmir Türkçe Toastmasters, 2019 yılnda kurulmuştur.
 • Tek kurumsal kulüp Shell şirketi bünyesinde, şirket çalışanlarına özel olarak, 2019’da kurulmuştur.

Toastmasters Türkiye Ulusal Zirvesi 4 yıldır yapılmakta ve Ulusal Hitabet Yarışması ile çeşitli eğitimler içeren programıyla tüm üyelerimizi ve Toastmasters ile ilgilenenleri buluşturmaktadır. Genel katııma açıktır.

Toastmasters Türkiye Kurumsal Zirvesi 2 yıldır yapılmakta ve kurumların insan kaynakları birimleri ve tüm kurumsal çalışanları hedef almaktadır.

İlki Toastmasters International geçmiş dönem başkanı Balraj Arunasalam’ın katılımıyla Yapı Kredi Genel Müdürlük Konferans Salonunda 21 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Toastmasters International


Küresel kulüpler ağı aracılığı ile, bireylere hitabet ve liderlik yeteneklerini geliştirmeleri için eğitim ve uygulama olanakları sağlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 143 ülkede 357.000 üyeyi aşan bir ağa sahip olan Toastmasters, üyelerini geliştirme hedefine aylık düzenli toplantıları ile ulaşır. 1924 yılından beri çeşitli tecrübe ve kültürden insanları daha etkin iletişimciler ve liderler olmaları için desteklemiştir.

Yaparak öğrenmenin; eğlenceli, esnek ve interaktif yaklaşımı ile, hitabet ve liderlik yeteneklerini geliştiren program dahilinde:

  • 300’den fazla eşsiz beceri seti elde etmenizi.
  • 11 tane özelleştirilmiş başarı rotaları arasından seçim yapmanızı.
  • Çevrim içi içerikler ile zaman ve mekan kısıtlarından bağımsız eğitimler ve uygulama olanakları sağlamaktadır.

Kulüpler genellikle 20 ile 40 arası katılımcıdan oluşurlar ve üyelerin aktif rol aldığı, ayda bir buçuk saatlik iki toplantı için bir araya gelirler. Üyelik hesabı ile ulaşılan sistem üzerinden, seçtiği öğrenme programını takip eden üyeler, toplantılarda da uygulama ve geribildirim alma olanağına sahip olur. Kulüp üyeliği tüm dünyadaki toplantılara misafir olarak katılım fırsatı da sağlar.

Toastmasters International ile Rotary International iş birliği anlaşması çerçevesinde organizasyonlar arası dayanışma vardır.

Toastmasters toplantıları İngilizce veya bulunduğu ülkenin dilinde yapılır. Her toplantı farklı bir tema çerçevesinde, üç bölümlük sabit bir akışla gerçekleştirilir. Hazırlıklı konuşmalar oturumu, Doğaçlama konuşmalar oturumu ve Değerlendirme oturumu içerisindeki konuşmacılar ve konular değişir. Üyelerin aldığı çeşitli roller ve zengin bir içerikle gerçekleşen toplantılarda, sosyalleşme ve yeni şeyler öğrenmenin yanı sıra, farklı amaçlara odaklanarak konuşma yapma, geribildirim alma ve verme ile zaman yönetimi, toplantı yönetimi gibi iş hayatına destek sağlayan kazanımlar vardır.

Toplantılara misafir olarak katılmak ücretsizdir. Her toplantının başında görev dağılımı misafirlere tanıtıldığından, misafirlerimiz hiçbir ön bilgi olmadan katılabilir. Doğaçlama Ustasının yönelttiği soru hakkında 1-2 dakika sürecek konuşmalar yapılan doğaçlama oturumunda, misafirlerimizin doğaçlama konuşmalarına katılmaları istekleri dahilinde mümkündür.

Toastmasters hakkında dafa fazla bilgi almak için www.toastmasters.org adresini ziyaret edebilirsiniz.